Ana Sayfa

    

PDF Al

Eleştirel Düşünme ve Transdisiplinerlik

Arada sırada, bu kursta sorulan soruların neden önemli olduğunu düşünmek faydalı olacaktır. Neden 13,8 milyar yıllık tarihi incelemeliyiz?  ilk olarak, daha sonra çalışmalarımızla özel konulara girebileceğimiz bir bilgi çerçevesi sağlar. Ve ayrıca kişisel deneyimlerimizden edindiğimiz bilgiler, öğrendiğimiz her şey arasındaki bağlantıları görebiliriz ve kozmik masalın neresinde yer aldığını biliriz. Büyük tarih, kökenlerimiz hakkında şimdiye kadar keşfetmiş olduğumuz tüm insan bilgisinin tamamını kapsar. Ve buna göre öğrendiğimiz her şeyi hayatımıza yerleştirmek için bir yer oluşturur. Uzay ve zamanın en başından başlar ve o zamandan beri karmaşıklığın nasıl arttığını açıklar. Ve herhangi bir disiplinden, herhangi bir zaman diliminden ve herhangi bir konudaki bilgileri kucaklayabilecek bir hikaye oluşturur. Tüm insan bilgisi uçsuz bucaksız dağlık bir araziyse, o zaman büyük tarih, herhangi bir zamanda kendinizi o arazinin haritasında konumlandırmanıza izin verir.  

İkincisi, evrenin tarihini ve içinde oynadığımız rolü öğrenmek dönüştürücü bir deneyim olabilir. Her insanın 13.8 milyar yıl önce evrenin başlangıcından beri var olan madde ve enerjiden oluştuğunu öğreniyoruz. Ve sadece biçim değiştirdi. Yeryüzündeki tüm yaşamın evrensel bir ortak atadan geldiğini öğrendik. Kendi türümüzün ne kadar yakın zamanda olay yerine geldiğini ve tüm uluslardan, inançlardan ve sınıflardan insanların ne kadar yakından bağlantılı olduğunu ortak hikayemizde öğrendik. Ayrıca bakışlarımızı evrenin geri kalanına çevirmemize izin veren, kesinlikle ihtiyaç duyulan bir şeydir. 

 Üçüncüsü, büyük tarih disiplinler arasılığı benzeri görülmemiş bir ölçekte teşvik eder. Bilim ve beşeri bilimler arasındaki bağlantıları incelerseniz, kendi zihninizde C.P. Kar, 'iki kültür' olarak anılır. Doğal olayları inceleyen ve insanlığın toplumsal ve bireysel yönlerini araştıran düşünce biçimleri. Genellikle bu iki kültür, kampüsün zıt taraflarında veya kütüphanenin diğer tarafında farklı kitaplarda bulunur. Nesiller boyunca, farklı konular ve uzmanlıklar arasında gittikçe daha fazla disiplin sınırları çizildi ve bu, onları dünyayı birleşik bir şekilde tek bir büyük resme dönüştürmek için gittikçe daha göz korkutucu bir görev haline geldi. Hem bilim hem de beşeri bilimler ortak bir noktaya sahiptir. Bilim birçok yönden tarihseldir. Gece gökyüzüne her baktığınızda, aslında geçmişe bakıyorsunuz, binlerce ve bazen milyonlarca yıl önce parlayan yıldızların ışığını görüyorsunuz. Pek çok geçmişe sahip bilim adamları, genişleyen kozmosun bir anlatısını bir araya getirmek için göklerde kanıt ararlar. Bir fosili kazıp çıkardığınız ya da Dünya üzerindeki bir kayanın yaşını belirlediğiniz her seferinde, Dünya'nın jeolojik tarihinin zaman çizelgesinin başka bir bölümünü ortaya çıkarmak için kanıt kullanıyorsunuz. Ya da devrimci destanın büyüleyici yürüyüşü. Benzer şekilde, orta çağlara ait belgelere bakarak veya eski zamanlardan insan eserlerini kazıp çıkararak, insanlık geçmişimizin anlatısını ortaya çıkaran kanıtlar buluyordunuz. Siyaseti veya medyayı araştırdığımızda, kendi zamanımızın anlatısını ortaya çıkarmak için kanıt ararız. Hem bilim hem de beşeri bilimler söz konusu olduğunda, bu olayları yorumlamaya çalışan teorisyenlerimiz var. Genellikle yorumlar farklılık gösterir, ancak teorisyenler yine de doğadaki ve insan toplumundaki olayların nasıl ortaya çıktığına dair en net resme ulaşmaya çalışırlar. İşlerin nasıl yürüdüğüne dair anlayışımızı geliştirmek, yenilik yapmamızı sağlamak Birbirimizin daha iyi yaşamasını sağlamak ve geleceğin sorunlarının üstesinden gelmek.  

 Dördüncüsü, 13,8 milyar yıllık öyküyü bir bilgi çerçevesine dönüştürmek, Douglas Adams'ın yaşam, evren ve her şey dediği şeyin net bir resmine ulaşmak için bize eleştirel düşünme konusunda büyük bir pratik sağlıyor. Her bir konuda her gün bize sunulan bilgi iddialarına dikkatle bakmalıyız. Hangi iddiaları kabul ettiğimiz ve hangi iddiaları reddettiğimiz konusunda dikkatli olmalıyız. Bunu yapmak için, bu önemli yargıları yaparken kullandığımız süreç üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Bazen somut kanıtlara erişebiliriz. Bazen kendi keskin mantık anlayışımıza güvenmemiz gerekir. Bazen kanıta erişemiyoruz ve hatta konuyla ilgili derin bir anlayışa sahip değiliz. Bu nedenle, uzmanların otoritesine güvenmeliyiz. Ve bazen, sandığınızdan daha sık, içgüdülerimizle gideriz. Tüm bu yaklaşımlar kendi yolunda faydalıdır. Ve karmaşık bir denge kurarak uyum içinde çalışmalıdır. Ve en önemlisi, yeni argümanlar, yeni kanıtlar ve yeni yorumlar gün ışığına çıktıkça bilgi çerçevemizi sürekli güncellemeliyiz. 

 Son olarak, neden evrenin tarihini öğrenelim? Bu, neden genel olarak tarihi öğrenmek için zahmet etmemiz gerektiğiyle ilgili asırlık soruyla ilgili. Cicero'nun antik Roma günlerinde dediği gibi, siz doğmadan önce ne olduğunu bilmemek, sonsuza kadar çocuk olarak kalmaktır. Tarih, bakış açımızı zenginleştirir ve tek bir hayat yerine binlerce hayat yaşamamıza izin verir. Ancak Cicero birkaç asırlık geçmişlerden bahsediyordu. Birkaç nesil atanın entrikaları ve savaşları. Aynı ilke, tüm hikayelerin en büyüğünü öğrenmek için birçok kez geçerlidir. En uzun zaman dilimi. Başlangıç tarihiyle 13,8 milyar yıl önce, zamanın kendisiyle birlikte başlıyor. Tek bir ömür yerine milyarlarca yılın muhteşem dönüşümlerini yaşıyoruz. Ve insan bilinci bu evrenin maddesinden ve enerjisinden ortaya çıktığı için, büyük tarihi her araştırdığımızda, birçok yönden evrenin kendisine bakıyoruz. Sanki aynada kendini düşünüyormuş gibi. Baktıkça daha akıllı hale geliriz.  

Zihin Genişleten, Başı Patlatan Değil 

Oldukça yoğun bir bilimsel bölgeye ve en garip gizemlerinden biri olan Büyük Patlama'ya girmek üzereyiz. Bu segment için en büyük soru, neden paniğe kapılmamalıyım? İnternette veya sınıfta Büyük Tarih derslerinde bu noktada, insanların kafaları tüm yeni ve ezici ayrıntılardan ve tüm varoluşun başlangıcıyla ilgili bazı güzel kavramlardan patlayacakmış gibi hissediyorlar.  

Big Bang kadar büyük ve gizemli bir konu, konuyu ilk kez ziyaret eden insanlar için oldukça şaşırtıcı gelebilir. Söyleyebileceğim tek şey, sakin ol ve devam et. Büyük tarihi keşfetmek için Nobel ödüllü bir fizikçi olmanıza gerek yok. Bu kursta matematiksel denklemler yapmayacaksınız. Büyük Tarih, bilgi için daha sonraki çalışmalarla somutlaştırılabilecek bir çerçeve sağlar. Ancak önemli olan, tüm bilgilerin tek bir birleşik anlatıda nasıl birbirine uyduğunu görmektir.  

Diğer nokta ise, Big Bang'in ve diğer tüm karmaşıklık eşiklerinin önemini, daha geniş bir hikaye ile nasıl ilişkili olduklarını görerek görebilmenizdir. Tıpkı Yüz Yıl Savaşları için daha geniş tarihsel önemini incelemek için 15. yüzyıl uzun yay inşa etme ve kullanma konusunda teknik uzman olmanıza gerek olmadığı gibi. 13,8 milyar yıl. Büyük Tarih bir hikaye sağlar, farklı geçmişlere sahip insanlar bu hikayeden farklı şeyler alırlar. Aslında, Büyük Tarih, eğer uygun bir şans verilirse, bilimle ilgili ağır konuları herkes için erişilebilir kılma becerisine sahiptir. 

“ O yüzden rahatla. Merak etmeyin. Her şeyin başlangıcından ev dediğimiz minik kayanın oluşumuna kadar evreni keşfedeceğimiz bir sonraki ders setinin tadını çıkarın.” 

Duymak Hissetmenin Yarısıdır.

Sümer Uygarlığının Ahlaki, Felsefi ve Mitolojik Özellikleri

    Sümerli düşünürlerin, dünya görüşlerine uygun olarak, insana ve yazgısına abartılı bir güvenleri yoktu. İnsanın çamurdan yoğrulduğuna ve onlara yiyecek, içecek ve barınak sağlayarak hizmet etmek amacıyla yaratıldıklarına kesin olarak emindiler. İnsan, amaçları kestirilemeyen tanrılarca kendisine biçilen yazgıyı önceden bilemediğinden, yaşamın belirsizlikleri ve tekinsizliklerle dolu güvensizlikle çevrili olduğuna inanıyorlardı. Öldüğü zama

Aydınlan

Eleştirel Düşünme ve Transdisiplinerlik

Arada sırada, bu kursta sorulan soruların neden önemli olduğunu düşünmek faydalı olacaktır. Neden 13,8 milyar yıllık tarihi incelemeliyiz?  ilk olarak, daha sonra çalışmalarımızla özel konulara girebileceğimiz bir bilgi çerçevesi sağlar. Ve ayrıca kişisel deneyimlerimizden edindiğimiz bilgiler, öğrendiğimiz her şey arasındaki bağlantıları görebiliriz ve kozmik masalın neresinde yer aldığını biliriz. Büyük tarih, kökenlerimiz hakkında şimdiye k

Aydınlan

Evrenimiz nasıl daha karmaşık hale geldi?

Bu bölüm için en büyük soru, artan karmaşıklığın ilk üç eşiği nedeniyle evrenimiz nasıl daha karmaşık hale geldi? Şimdi başa dönmeye ve büyük tarihin hikayesini anlatmaya hazırız. 

 Bu derste yapacağım şey, artan karmaşıklığın ilk üç eşiğinin hikayesini anlatmak. Ama bu hikayeyi çok basit bir şekilde anlatacağım. Artan karmaşıklığın ilk üç eşiği. Birincisi, yaklaşık 14 milyar yıl önce büyük patlamada evrenin kendisinin ortaya çıkışı. İki

Aydınlan

Neye inanacağımıza nasıl karar veririz?

Bu segmentin en büyük sorusu, neye inanacağımıza nasıl karar vereceğimizdir. Öyleyse bilgi ve bilgi arasındaki ilişki nedir?  

Bir iddiayla sunulmaktan onu değerlendirmeye ve bunu bilgimizin bir parçası olarak alıp almamaya karar vermeye nasıl geçebiliriz? 

 Büyük Tarih kursu boyunca size pek çok bilgi sunulacak. Çeşitli disiplinlerden evren, tarihi ve onun içindeki yerimiz hakkında bilgiler. Ama muhtemelen, bu kursu sadece bilgi a

Aydınlan

Saltanat Alametleri

Taht

   Osmanlı padişahlarının hükümdârlık makamına taht denilir. Normal olarak şehzadelerin tahta oturmasına “cülûs”, herhangi bir isyan sonucunda tahta çıkarılmaya da “iclâs”,padişahın tahttan indirilişine de “hal” veya “hal etme” denilmiştir. Tahttan indirilen padişah öldürülmez ise bir daireye yerleştirilir, ölünceye kadar orada yaşardı. Padişahın tahta cülusu hassa tellalları vasıtasıyla ve top atışlarıyla İstanbul halkına duyurul

Aydınlan

Azerbaycan ve Diğer Türkler

  Azerbaycan ya da diğer Türk Devletleri ile ilgili bir çalışma yaparken çok dikkatli olmamız gerekiyor, Sovyetler Birliği dağılmasından sonra birçok müstakil Türk Devletleri doğdu o dönemde Türkiye bu durum üzerinde hazırlıksız yakalandı. Başlangıçta Azerbaycan ile olan ilişkilerimiz tamamen duygusal olarak iyi bir ivme kazanarak giderken bizim ve onların yapmış olduğu yanlış söylemlerden sonra bu ikili ilişkiler arasında soğuk rüzgarlar esti

Aydınlan

Hitit Uygarlığı Genel Hatları

   Hitit Uygarlığı, Anadolu’da ilk çağlarda kurulan uygarlıklardandır. İlk Çağda Anadolu’da ilk devleti kurmuş olan toplum Hititlerdir. Hititler, MÖ 2000 başlarında Kafkaslar üzerinden Anadolu’ya gelerek Kızılırmak çevresindeki topraklara yerleşmişler. Hattuşaş ’ı başkent yapıp bir devlet kuran Hititler, MÖ 1450 yıllarında büyük bir imparatorluk hâline geldiler. 

Dünyanın ilk yazılı antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması, Hititler

Aydınlan

Tarihsel Düşünme

Tarihsel ve bilimsel açıklama arasındaki ilişki nedir?

Bu segmentin büyük sorusu, tarihsel ve bilimsel açıklama arasındaki ilişki nedir? Öyleyse tarih ve bilim arasındaki farklar nelerdir? Bilimsel açıklamalarla tarihsel açıklamalar arasında ne tür farklılıklar var?  Tarihsel metodolojiyi kullanan herhangi bir bilimsel disiplin var mı? Öyleyse tarih biliminden bahsedebilir miyiz? Ve bilimsel açıklamanın büyük bir tarih

Aydınlan

Her Şeyin Tarihi Büyük Tarih Nedir ?

Bu segment için büyük soru, büyük tarih nedir? Bu, büyük tarihe ait bir derstir. Büyük tarih dersleri, neredeyse 14 milyar yıl önce, evrenimizin ilk Büyük Patlamada ortaya çıktığı andan itibaren, her şeyin, kelimenin tam anlamıyla evrenimizdeki her şeyin tarihini anlatıyor. Bu ders, evrenin, yıldızların, gezegenlerin ve canlı organizmaların ve biz insanların da hikayesini anlatıyor. Bu yüzden birçok farklı disiplini birbirine bağlar. Yaklaşımı

Aydınlan

Süleyman Mabedi

Mabedin İnşa Düşüncesi  

Davud, M.Ö 1000 yıllarında Kudüs şehrini fethetmiş, onun kendi kültür değerlerine ve yaşam biçimine ve o dönem sosyal ve ekonomik şartlarına uygun olarak imar etmiştir. Çevre devlet ve toplumların muhtemel saldırılarına karşı koya bilmek için şehrin etrafını surlar ile donatmış daha sonra Davud Kudüs’ü Yahudi toplumunun dini ve siyasi başkenti yaptı. 

Kudüs’e yerleşen Davud, kendisini düşma

Aydınlan

Harbiye Nezaret-i Tahrîrât Dairesi Tahrîrât Kalemi (BOA, İ. HB, 1333. Ra/3)

Harbiye Nezaret-i Tahrîrât Dairesi Tahrîrât Kalemi [883]

Ma'rûz-ı çâker-i kemîneleridir ki 

Üçüncü Kolorduca yeniden teşkili mukarrer olan [19.] Fırka Kumandanlığı'na Sofya Ataşemiliteri Erkân-ı Harbiye Kaymakamı Mustafa Kemal Bey'in icrâ-yı memuriyeti hakkında tanzim olunan irâde-i seniyye lâyihası leffen takdim kılınmış olmakla iktizâsının îfâ ve neticesinin emir ve inbâ buyurulması menût-ı müsaade-i sâmiye-i dâver-i efhamîleridi

Aydınlan

Harbiye Nezaret-i Celîlesi'ne (BOA, BEO, 322947)

6 Ağustos [1]330 tarihli tezkire-i aliyye-i nezaret-penâhilerine cevabdır. Boğaz'ın sefâin-i harbiye-i ecnebiye tarafından dûçâr-ı tecâvüz olduğu takdirde derhal kapatılması zaruri ve ânifü'z-zikr halden başka ahvâlde seddi Meclis-i Vükelâ'nın kararına vâbeste bulunduğu tabîî olmakla ona göre muktezâsının îfası siyâkında tezkire-i senâverî terkîm olundu, efendim.

Aydınlan

GİYOTİNE GİDEN YOL Fransız İhtilali

İhtilal öncesi siyasi ve ekonomik durum 

 

 Devrim öncesi Fransa’da hukuki olarak üç sınıf bulunuyordu bunlar: Ayrıcalıklı sınıflar ile ayrıcalıklı sınıfların dışındaki bütün kesimleri içinde bulunduran üçüncü zümre (Tiers Etat).

Soylular

 

  Tüm soyluların kılıç kuşanma, çeşitli vergilerden muaf olmak, feadal haklardan kaynaklanan vergileri köylülerden toplamak gibi ayrıcalık

Aydınlan

LOZAN ANTLAŞMASI ÖZET

     Lozan antlaşması 143 maddeden oluşmaktadır bu maddeleri sizler için başlıklar altında toplayıp derledim.

     Burada bir konu üzerine değinmek istiyorum gündemde Lozan Antlaşması hakkında bazı yanlış bilgiler dolaşıyor bunlardan bazıları ;

- Lozan Antlaşması neden Türkiye’de yok ?

Cevap: Lozan Antlaşması 143’cü maddesi aynen şu şekildedir ( LAUSANNE’de, yirmi dört Temmuz bin dokuz yüz yirmi üç tarihinde, yalnız bir nüsha

Aydınlan

THEODOR HERZL ve SİYASAL SİYONİZMİN DOĞUŞU

     Siyon kelimesi Yahudi kutsal kitabında Kudüs şehrini tanımlamak için kullanılmaktadır. Siyonizm, bu kelimeden türemiş ve Kutsal metinlerde İbraniler, İsrailoğulları, Museviler ya da Yahudiler olarak isimlendirilen halkın kültürel ve dini mirasını siyasallaştıran bir ideoloji olarak ortaya çıkmıştır. M.S 70 yılında Babil’liler tarafından yıkılan Kutsal Mabet’ten itibaren Filistin’e dönme arzusu taşıyan Yahudileri bir araya getirip organize

Aydınlan

LOZAN ANTLAŞMASI ( III )

MADDE 101.

Türkiye, transit serbestliği konusunda Barselona Konferansınca 14 Nisan 1921 tarihinde kabul edilmiş olan Sözlesme ve Statü ile Uluslararası yarari olan su yollari rejimine ilişkin olarak, aynı Konferansça 19 Nisan 1921 tarihinde kabul edilen Sözlesme ile Statüye ve ek Protokole katıldığını bildirir. Bunun sonucu olarak, Türkiye, işbu Anlasmanin yürürlüğe girişiyle, bu Sözlesmelerin, Statülerin ve Protokolleri

Aydınlan

LOZAN ANTLAŞMASI ( II )

MADDE 51.

50 nci Maddede öngörülen bölüstürme sonucu olarak, Osmanlı Devlet Borcu'nun [Düyun-u Umumiye-i Osmaniye'nin] Yıllık borçlarindan, ilgili her Devlete düsen pay söyle saptanacaktir: 

50 nci Maddenin lik fıkrasında öngörülen bölüstürme için, önce, 12 nci ve 15 nci Maddelerde belirtilen adalar ile Balkan Savaşları sonucunda Osmanlı İmparatorluğundan ayrılmış topraklarin tümüne düsen payın saptanmasina girişil

Aydınlan

LOZAN ANTLAŞMASI ( I )

HÜKÜMLER :

MADDE 1. 

İşbu Anlaşmanın yürürlüğe girişi tarihinden başlayarak, bir yandan İngiliz İmparatorluğu, Fransa, İtalya, Japonya, YUNANİSTAN, Romanya Sırp-Hırvat-Sloven Devleti ve öte yandan Türkiye arasında olduğu kadar, bunların uyrukları arasında da, barış durumu kesin olarak kurulmuş olacaktır. 

Taraflar arasında resmi ilişkiler kurulacak ve tarafların ülkelerinde diplomasi ve kon

Aydınlan

YRD. DOÇ. DR. HALİL ERSİN AVCI | UYGARLIKLAR TARİHİ (Kitap)

YRD. DOÇ. DR. HALİL ERSİN AVCI | UYGARLIKLAR TARİHİ SOSYOLOJİ LİSANS PROGRAMI

Aydınlan

PROF. DR. MUHARREM KESİK | SELÇUKLULAR TARİHİ (Kitap)

PROF. DR. MUHARREM KESİK | SELÇUKLULAR TARİHİ TARİH LİSANS PROGRAMI

Aydınlan

Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Tunçel | Kitabın İlk Formu: Eski Mezopotamya’nın Kil Tabletleri

Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Tunçel | Kitabın İlk Formu: Eski Mezopotamya’nın Kil Tabletleri

Aydınlan

Muhittin ÖZDEMİR | İSLÂM BORÇLAR HUKUKUNDA BERÂET KAVRAMI

İSLÂM BORÇLAR HUKUKUNDA BERÂET KAVRAMI VE MEZHEPLERİN BERÂET KAVRAMI ÜZERİNDEKİ METODOLOJİK AYRILIKLARI

Aydınlan

Doç. Dr. Cengiz KARTIN | Sultan II. Abdülhamid’den Paris Barış Konferansı’na Kürtler

Doç. Dr. Cengiz KARTIN | Sultan II. Abdülhamid’den Paris Barış Konferansı’na Kürtler

Aydınlan

Muhammet Cevat Acar | S. Freud'un Din ile İlgili Görüşlerinin Analizi

Muhammet Cevat Acar | S. Freud'un Din ile İlgili Görüşlerinin Analizi

Aydınlan

Elif BAŞCI | KUTSAL MEKÂNIN YENİDEN ÜRETİMİ: GÖBEKLİ TEPE ÖRNEĞ

Araştırmanın amacı, Göbekli Tepe örneğinde kutsal mekânın yeniden üretim sürecini incelemektir. Göbekli Tepe arkeolojik özellikleri, tarihi, mimarisi vb. bir çok yönü ile araştırma konusu olarak ele alınmış ve incelenmiştir. Bu durum Göbekli Tepenin popüler bir mekân haline gelmesine sebebiyet vermiştir.

Aydınlan

Dr. Öğr. Üyesi CAN DEVECİ | BALFOUR DEKLARASYONUNDAN İSRAİL’İN KURULUŞUNA: FİLİSTİN’İN İŞGALİ

Birinci Dünya Savaşı’nın Filistin açısından önemli anı 1917 yılının son aylarıdır. Bu tarihten itibaren başta Kudüs olmak üzere Filistin’de adalete dayalı Osmanlı idaresi son bulmuş ve İngiltere mandaterliği altında şekille - nen işgal süreci başlamıştır

Aydınlan

Doç. Dr. Cengiz KARTIN | İNGİLİZ İSTİHBARAT BELGELERİ ÜZERİNDEN ORTADOĞU’YA ORYANTALİST BİR BAKIŞ

Türk-İngiliz münasebetleri oldukça eskiye dayanmaktadır. Söz konusu süreç William Ewart Galdstone’a kadar dostane gelişmiştir. Bu tarihten sonra İngilizler Osmanlı Devleti’nin parçalamayı hedef almışlardır. Osmanlı topraklarına ve Ortadoğu coğrafyasına pek çok asker, doktor, arkeolog vb. görevli çeşitli amaçlarla seyahat etmiştir.

Aydınlan

Erken Neolitik Dönem Göbekli Tepe

Erken Neolitik Dönem Göbekli Tepe

Aydınlan

Kerem Cankoçak | Çoklu Evrenler veya Paralel Evrenler

Günümüz fiziği yaradılışçı iddiaları desteklemekten çok uzaktadır. Büyük Patlama her şeyin başlangıç noktası değil, tam tersine bir ara dönemdir, bir faz geçişidir bir anlamda.

Aydınlan

Salih SARI | Giyotine Giden Yol < Fransız İhtilali >

Fransız İhtilali kısa bir anlatım ile genel hatlarına değinmek.

Aydınlan

Salih SARI | KUDÜS’TE SÜLEYMEN TAPINAĞI

KUDÜS’TE SÜLEYMEN TAPINAĞI

Aydınlan
Devam
Karanlığa bilgi ile ışık tut.